Jakie produkty są polecane dla wegan

Dieta wegetariańska oraz wegańska stają się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Idzie za tym podniesienie świadomości, jeśli chodzi o wartości odżywcze znajdujące się w spożywanych przez nas produktach. Dodatkowo często, a nawet prawie zawsze, łączy się to z ideą walki o prawa zwierząt. Szczególnie weganie stawiają sobie za cel możliwie jak największe odcięcie się od różnego rodzaju produktów, w których procesie powstania mogły brać właśnie zwierzęta. Często angażują się oni także w demonstracje, czy też marsze mające na celu podniesienie świadomości pozostałych ludzi.

Dzięki temu powstają ruchy oraz stowarzyszenia zrzeszające wegan – ludzi o podobnym światopoglądzie i nawykach żywieniowych. Weganizm to już bowiem nie tylko sposób odżywania się, a raczej cała ideologia i filozofia życia. Wiąże się z nim chociażby wykluczanie z użycia produktów testowanych na zwierzętach.

Co powinni jeść weganie?

Podstawowym elementem, którego brakuje w diecie weganina jest oczywiście mięso. Jednakże oprócz niego nie spożywają oni również produktów nabiałowych, w tym także jajek oraz miodu.

Elementarną kwestią przed jaką stają jest więc szukanie alternatywnych opcji żywieniowych, które także dostarczą im niezbędnych do życia wartości odżywczych. Czerpią oni głównie z bogactwa produktów pochodzenia roślinnego. Podstawę ich jadłospisu stanowią zatem produkty na bazie zbóż, takich jak pszenica, ryż, owies czy proso. Dodatkowo ważnym elementem są także owoce dostarczające niezbędną ilość witamin i minerałów. Oprócz nich weganie jedzą także rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, glony morskie czy rośliny oleiste – słonecznik, pestki dyni, bądź też sezam.

Zamieniają oni mleko krowie na mleko roślinne – najczęściej ryżowe lub sojowe – a ser na tofu. Dieta wegańska nie zabrania spożywania cukru, kawy, czy herbaty ale postuluje jednak ograniczone spożywanie tych napojów.