Czym się różni weganizm od wegetarianizmu

Ostatnimi czasy coraz więcej ludzi decyduje się na dietę niezawierającą mięsa, czy produktów odzwierzęcych. Podyktowane jest to oczywiście różnymi pobudkami od naszego własnego zdrowia, aż po troskę o życie innych żywych istot. Ruch wegetariański, ale i również wegański zrzesza coraz większą grupę osób. Dzięki temu bardzo modne stają się restauracje czy kawiarnie specjalizujące się w podawaniu tego typu posiłków. Dodatkowo często mamy do czynienia z demonstracjami czy też marszami na rzecz zwierząt. Rośnie bowiem świadomość społeczeństwa z ich cierpienia oraz sposobu, w jaki są one hodowane czy zamknięte.

Wiele osób podnosi też kwestie z tym związane, na przykład dotyczące jajek z kurzej fermy. Wzmożenie działań w kierunku poprawy warunków zwierząt jest więc bardzo dobrą inicjatywą, a poza tym wnosi do naszego życia nowy sposób odżywiania – roślinny. Bardzo często jest on także o wiele zdrowszy.

Weganizm – rygorystyczny wegetarianizm?

Dieta wegetariańska oraz wegańska posiada bardzo wiele cech wspólnych. Obie diety wykluczają produkty mięsne – dyktowane jest to troską o życie zwierząt, ale i również dbaniem o własne zdrowie. Kupowane przez nas mięso zawierać może bowiem antybiotyki, substancje rakotwórcze, a także nie być dostatecznie świeże.

Dla wegan pobudki etyczne i moralne idą jeszcze dalej. Rezygnują oni bowiem także ze spożywania produktów odzwierzęcych. Nie znajdziemy zatem w ich jadłospisie masła, jajek, nabiału, a nawet miodu. Dieta ta to nie tylko wprowadzenie nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych, ale również styl życia. Osoby te wybierając kosmetyki, czy ubrania także wykluczają te, przy których ucierpieć mogły zwierzęta. Są oni pewnego rodzaju obrońcami ich praw pośród ludzi i mają nadzieję na szerzenie się tej świadomości pośród coraz to większej grupy osób.

Organizują marsze, demonstracje, których zadaniem ma być właśnie dotarcie do większej grupy odbiorców.